O cukrzycy

Dlaczego podczas cukrzycy należy dbać o stopy?

0
stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa to dość częsta komplikacja w chorobie cukrzycowej. Leczenie owrzodzeń i ran powstałych na stopach jest trudne. Zabieg wymaga specjalistycznej wiedzy i jest ukierunkowany na infekcje, zmniejszone krążenie krwi w stopach oraz nieprawidłowe obciążenie uciskowe w wyniku uszkodzenia nerwów i ograniczonej ruchomości stawów, w połączeniu z nieodpowiednim obuwiem.

Czy każdy cukrzyk zachoruje na stopę cukrzycową?

Osoby z cukrzycą typu 1 lub typu 2 często mają wrzody i rany na stopach. Wrzody na stopie utrudniają codzienne funkcjonowanie i w najgorszym przypadku mogą prowadzić do amputacji palca lub, w cięższych przypadkach, stopy, a nawet podudzia. Szacuje się, że stopa cukrzycowa występuje u około 10% pacjentów chorych na cukrzycę.

Kilka faktów na temat stopy cukrzycowej:

  • Osoby z cukrzycą mają zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzeń stóp. Dzieje się tak zwykle dlatego, że ich cukrzyca nie jest optymalnie kontrolowana. Prowadzi to do uszkodzeń naczyń krwionośnych i układu nerwowego.
  • Zmniejszone czucie dotyku i zimne stopy o bladej, gładkiej skórze i rzadkim owłosieniu świadczą o uszkodzeniu nerwów i zmniejszeniu ukrwienia.
  • Diagnoza jest często łatwa do postawienia, ale leczenie to zadanie specjalistyczne.
  • Często pierwszą oznaką stopy cukrzycowej jest “twarda skóra” na stopach. Ważne jest, aby obserwować swoje ciało i stopy.
  • Pacjenci chorzy na cukrzycę, mogą zapobiegać owrzodzeniu stóp, regularnie odwiedzając podologa.

Na jakie pojawiające się objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli w codziennych czynnościach towarzyszy zmniejszone poczucie bólu, warto codziennie kontrolować swoje stopy. W szczególności zwrócić uwagę na:

  • Tworzącą się grubą skórę – często jest to oznaka nieodpowiedniego obuwia.
  • Nagłe zaczerwienienie i obrzęk stopy.
  • Nawet niewielkie rany – w przypadku ich wykrycia należy skontaktować się z pediatrą lub lekarzem.

Wrzody występują zwykle na spodzie stopy. Z powodu uszkodzenia nerwów stopy zmiany te rzadko bolą. Dno rany jest często suche i czyste, a brzeg rany często składa się z twardej i pogrubionej skóry.

Leczenie ran

Konieczne jest dokładne i regularne czyszczenie rany, aby uniknąć infekcji. Ważne jest usuwanie martwej tkanki i zgrubiałej skóry wokół rany. Najlepiej zrobić to chirurgicznie. Owrzodzenie stopy cukrzycowej musi być prawidłowo zabandażowane, a opatrunek ma zapobiegać występowaniu infekcji. W tym celu istnieje kilka specjalnych opatrunków.

Infekcje są najczęstszą przyczyną amputacji u osób z cukrzycą. W przypadku podejrzenia infekcji należy szybko rozpocząć leczenie antybiotykami. Leczenie infekcji często wymaga hospitalizacji.

Co można zrobić samemu, aby uniknąć stopy cukrzycowej?

  • Aby uniknąć problemów ze stopami, należy kontrolować przebieg cukrzycy.
  • Należy bezwzględnie unikać palenia tytoniu.
  • Zalecana jest aktywność fizyczna.
  • Należy badać stopy pod kątem oznak owrzodzeń oraz regularnie odwiedzać pediatrę.
  • W przypadku suchej skóry warto używać kremów nawilżających.
Copywriter

Cukrzyca: objawy, leczenie i komplikacje

Previous article

Co jeść przy cukrzycy ciążowej?

Next article

You may also like

More in O cukrzycy