O cukrzycy

Jakie są typy cukrzycy? 

0

Cukrzyca jest schorzeniem, które spowodowane jest zaburzonym wydzielaniem insuliny. W Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Jakie są typu cukrzycy? Jak powinno wyglądać leczenie? 

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych, która charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią wynikającą z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzeń oraz zaburzeń funkcjonowania, a także niewydolności niektórych narządów. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia cztery typu cukrzycy: 

  • cukrzycę typu 1 (cukrzyca pierwotna, cukrzyca wieku młodzieńczego, cukrzyca insulinozależna),
  • cukrzycę typu 2 (cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca insulinoniezależna, cukrzyca nabyta),
  • cukrzycę ciążową,
  • inne specyficzne typy cukrzycy.

Jakie są najczęstsze przyczyny cukrzycy?

Cukrzyca typu 1 może być skutkiem procesów immunologicznych. Wśród jej najczęstszych przyczyn wymienia się: zakażenie wirusowe, krótki okres karmienia piersią, stres czy obecność azotynów, mogących uszkodzić trzustkę. Schorzenie to może być dziedziczne. Blisko 20% wykrytych przypadków dotyczy rodzin rodzin, w których już jakiś wcześniej pojawiała się cukrzyca. Znacznie więcej informacji na temat tego typu schorzenia znaleźć można w sieci.

Z kolei w cukrzycy typu 2 za główną przyczynę uważany jest spadek wrażliwości tkanek na insulinę. Insulinooporność może być konsekwencją otyłości, hiperglikemii lub nadmiernego stężenia kwasów tłuszczowych. Czynniki, które wpływają na rozwój cukrzycy to m.in. otyłość brzuszna, wiek, niewystarczająca aktywność fizyczna, a także nadciśnienie tętnicze. 

Copywriter

Hipoglikemia u dzieci

Previous article

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy? 

Next article

You may also like

More in O cukrzycy