Dieta

5 zdrowych zamienników cukru

0
zamienniki cukru

Nadmiar cukru w naszej diecie przyczynia się do powstawania wielu chorób, między innymi otyłości czy cukrzycy typu II oraz niekorzystnie wpływa na stan naszej cery. Nadmierne spożycie cukru przez dzieci często objawia się nadpobudliwością i brakiem skupienia. Do tego cukier rafinowany nie zawiera żadnych składników mineralnych czy witamin, a 5 gram cukru (łyżeczka) zawiera aż 20 kalorii.

Czy cukier można zastąpić?

Oczywiście. Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz mniej lub bardziej wartościowych produktów, które z powodzeniem zastąpią nam popularny cukier. Poniżej omówimy najbardziej popularne słodziki, dzięki którym wyeliminujemy rafinowany cukier z naszej diety.

Najlepsze zamienniki cukru

Ksylitol

Do niedawna jeden z najbardziej znanych zamienników cukru, zwany również cukrem brzozowym. Ma on o 40% mniej kalorii niż zwykły cukier, a jego niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że spożywany regularnie przeciwdziała powstawaniu próchnicy i wzmacnia powierzchnię zębów. Posiada on także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków cukru w organizmie i może być używanych przez ludzi chorujących na cukrzycę. Doskonale sprawdza się również jako zamiennik cukru potrawach wymagających obróbki cieplnej.

Erytrol (erytrytol)

Często uznawany jest za najzdrowszy zamiennik cukru. Jest o około 30% mniej słodki niż cukier więc trzeba go użyć nieco więcej niż cukru. Jednak jego zerowy indeks glikemiczny i całkowity brak kalorii wynagradzają tę drobną niedogodność. Erytrol nie ulega fermentacji w naszych jelitach, dzięki czemu nie powoduje żadnych dolegliwości gastrycznych. Ponadto najprawdopodobniej przeciwdziała także próchnicy poprzez zatrzymanie procesów fermentacji bakteryjnych w naszym organizmie. Erytrytolem możemy zamienić cukier w wypiekach bez szkody dla ich smaku czy wyglądu, wyjątkiem jest ciasto drożdżowe (drożdże do procesu rozmnażania potrzebują cukru).

Maltitol

Ten zamiennik mimo iż jest tylko o 10% mniej słodki od cukru rafinowanego, zawiera o połowę mniej kalorii od niego. Maltitol występuje również w małych ilościach owocach i warzywach. Jego smak można porównać do smaku cukru nierafinowanego. Do tego łatwo rozpuszcza się w wodzie i może być stosowany w wypiekach. Należy jednak uważać, gdyż zbyt duże spożycie maltitolu może spowodować biegunki i wzdęcia.

Stewia

Roślina słodząca wywodząca się z Paragwaju oraz Brazylii, jako słodzik wykorzystuje się jej wysuszone i zmielone liście. Stewia jest o praktycznie bezkaloryczna, a do jej niewątpliwych atutów należy zaliczyć fakt, że oprócz właściwości słodzących zawiera ona także białko (ok. 10%), błonnik oraz sporo witamin i składników mineralnych, między innymi: wapń, magnez, żelazo, witaminę B2 czy kwas foliowy. Roślina ta wykazuje także właściwości przeciwpróchnicze oraz antybakteryjnie i grzybobójcze.

Miód

Pomimo dość wysokiego w porównaniu z innymi słodzikami indeksu glikemicznego i wysokiej kaloryczności warto spożywać miód zamiast cukru. Jego właściwości antybakteryjne i grzybobójcze są ogólnie znane, działa on jak naturalny antybiotyk ułatwiając naszemu organizmowi walkę z wirusami.

Copywriter

Hiperinsulinemia: przyczyny, objawy i konsekwencje wysokiego poziomu insuliny we krwi

Previous article

You may also like