Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Czuje się ona odpowiedzialna w tym czasie nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w niej dziecko. Z tego powodu zaczyna bardziej o siebie dbać, dużo odpoczywać, lepiej jeść. To właśnie jedzeniu młoda mama przygląda się z zainteresowaniem i od tej sfery życia zaczyna zmieniać swoje nawyki, aby mieć poczucie wpływu na zdrowie swojego dziecka.
Co jeść w czasie ciąży, a czego unikać?
W ciąży trzeba jeść przede wszystkim zdrowo. Dobrze zbilansowana dieta to taka, która jest bogata w składniki odżywcze i mikroelementy. Nie zawiera wysoko przetworzonych produktów zawierających sporo soli i cukru. Warto skupić się przede wszystkim na prostych, regionalnych produktach oraz samodzielnie przygotowywać potrawy. Używać świeżych składników. Kobieta w ciąży powinna unikać surowego mięsa i ryb oraz produktów z mleka niepasteryzowanego.
Co to jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to coraz częstsza przypadłość kobiet w ciąży. Objawia się wysokim poziomem cukru w organizmie, o którym przyszła mama dowiaduje się przeważnie po zrobieniu testu obciążenia glukozą. Dodatkowe objawy to:
- suchość w ustach,
- zwiększone pragnienie,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- częste oddawanie moczu.
Cukrzycę trudno wykryć, ponieważ jej objawy są często typowe dla kobiet w ciąży. Głównej przyczyny cukrzycy, naukowcy dopatrują się w hormonach ciążowych, które zaburzają wytwarzanie insuliny.
Indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny (IG) pokazuje jak szybko i jaki wysoki jest poziom cukru we krwi po zjedzeniu posiłku, w porównaniu do szybkości wzrostu cukru po spożyciu glukozy. Dodatkowo określenie to jest stosowane do produktów spożywczych i informuje, które mają niski indeks glikemiczny (poniżej 50), a które wysoki (powyżej 70). Wskaźnik ten pozwala również w prosty sposób sprawdzić, czy posiłek jest zdrowy. Jedząc produkty z niskim indeksem, stan sytości utrzymuje się długo, ponieważ następuje powolny wzrost i spadanie cukru.
Co jeść przy cukrzycy ciążowej?
W takim razie co jeść przy cukrzycy ciążowej, aby było zdrowo i bezpiecznie? Warto wybierać produkty z krótkim składem, w szczególności pieczywo. Można również spożywać dobre tłuszcze, szczególnie oliwę z oliwek, chude sery i jogurty naturalne. Białko nie powinno przekroczyć połowy dziennego zapotrzebowania. Dobrym źródłem białka są nie tylko jaja, nabiał oraz mięso, ale również rośliny strączkowe. Warzywa to grupa produktów, które ciężarna może spożywać w nieograniczonych ilościach nawet przy cukrzycy ciążowej.
Czego unikać przy cukrzycy ciążowej?
Przy cukrzycy ciążowej należy unikać sporej ilości owoców, szczególnie tych słodkich. Nie powinno się spożywać również słodyczy czy innych produktów zawierających cukry proste jak soki, czy napoje. Kobieta w ciąży powinna również ograniczyć smażenie, przede wszystkim na tłuszczach zwierzęcych oraz unikać spożywania produktów pełnotłustych. Wysoki indeks glikemiczny mają również popularne ziemniaki, miód, czy makaron spaghetti. Niewskazane jest również piwo, nie tylko ze względu na alkohol, ale także na wysoki IG.
Można zauważyć, że w przypadku cukrzycy ciążowej kobieta musi mocno ograniczyć spożywanie niektórych pokarmów. Najważniejszy jest jednak umiar i rozsądek. Dobrze jest, aby zjadała ona 6 posiłków dziennie. Warto również, aby prowadziła dziennik i zapisywała w nim wszystko, co zjadła. Postępując w ten sposób, jest duże prawdopodobieństwo, że uchroni się od konieczności podawania leków i będzie miała realny wpływ na zdrowie swoje i swojego dziecka.